Specjaliści od Sprawdź nas!

Greylisting (szara lista) włączona na serwerze CWS24!

Stop SPAM - Szara lista

Szanowni klienci korzystający z naszych usług hostingowych chcieliśmy poinformować o zwiększeniu walki ze SPAMem, który jest coraz bardziej irytującym problemem i dlatego uruchomiliśmy na serwerze obsługę szarej listy. Czym ona jest i jak działa opiszemy dla zainteresowanych poniżej.

Greylisting (lub graylisting), szara lista – metoda ochrony kont poczty elektronicznej przed spamemSerwer poczty, który używa metody szarej listy, odrzuca maile od nierozpoznanych nadawców przy pierwszej próbie ich dostarczenia. Ponieważ odrzucenie maila realizowane jest poprzez zwrócenie serwerowi nadawcy kodu błędu oznaczającego tymczasowe problemy z odebraniem maila, to jeśli taka wiadomość została przesłana ze stałego serwera poczty, to zgodnie ze specyfikacją protokołu pocztowego, serwer ten po pewnym czasie (zależnym od ustawień serwera nadawcy) ponowi próbę wysłania wiadomość, która tym razem zostanie przyjęta przez serwer odbiorcy. Jeśli poczta pochodzi z serwera rozsyłającego spam, na ogół nie jest wysyłana ponownie. Na ogół takie serwery działają tymczasowo w celu uniemożliwienia ich identyfikacji i umieszczeniu w DNSBL. – źródło WIKIPEDIA

Jest to bardzo skuteczna metoda walki z niechcianą pocztą ponieważ jej skuteczność sięga nawet do 90%. Aby wiadomość została przyjęta przez nasz serwer CWS24, serwer nadawcy musi ponowić próbę jej wysłania najszybciej w ciągu 1 minuty i nie później niż 5 godzin od pierwszej próby wysłania tej wiadomości. Jeśli wiadomość trafi do naszego serwera w tym oknie czasowym – serwer przyjmie ją bez zastrzeżeń, a nadawca tej wiadomości trafi do wewnętrznej listy autoryzowanych adresów na okres (obecnie) 10 dni i w tym czasie, każda kolejna wiadomość wysyłana przez tego nadawcę i do tego samego adresata – będzie już przyjmowana od razu i bez dodatkowych weryfikacji. Dane konfiguracyjne będziemy jeszcze monitorować i dostosowywać do potrzeb naszych klientów.
Nasz serwer ponawia próbę po 15 minutach od otrzymania błędnej odpowiedzi od serwera odbiorcy.

Może się zdarzyć taka sytuacja że pierwszy do nas dotrze drugi email (np. jakieś dopowiedzenie, dopytanie lub przesłanie braków z pierwszego emaila) nadawcy niż jego pierwotna wiadomość ponieważ e-mail odpowiedzi będzie drugim kontaktem z naszym serwerem i zostanie przyjęty natomiast pierwsza wiadomość będzie musiała zostać dosłana w późniejszym czasie. Jest to naturalna sytuacja przy serwerach korzystających z usługi szarej listy.

Dodatkowo, sieci największych i najpopularniejszych dostawców darmowej poczty elektronicznej oraz najbardziej zaufane serwisy, serwery pocztowe banków, są zapisane na naszych serwerach do tzw. białych list, co skutkuje przyjmowaniem wiadomości od tych serwerów od razu, za pierwszym razem i bez żadnych opóźnień. Taka sama zasada dotyczy wiadomości przesyłanych pomiędzy serwerami należącymi do naszej sieci.

Jedynym skutkiem ubocznym może być sporadyczne i kilkuminutowe opóźnienia w dostarczaniu do Twoich skrzynek pocztowych niektórych wiadomości E-Mail.

Istnieje opcja wyłączenia szarej listy dla każdego klienta indywidualnie dlatego w przypadku problemów prosimy o kontakt.