Specjaliści od Sprawdź nas!

Kupić notebooka czy komputer stacjonarny a może tablet?

Komputer, tablet, smartfion - apple

Każdy kto myśli o zakupie nowego komputera często się zastanawia przed zakupami czy lepszy będzie notebook a może komputer stacjonarny albo wystarczyć może sam tablet. Jest to ważne pytanie aby przed zakupem dokonać prawidłowego wyboru i nie przepłacić oraz wybrać sprzęt który wykorzystamy w 100%. Spora liczba ludzi nie wie jak dobrać odpowiedni sprzęt a najczęściej ulega „SUPER PROMOCJOM” z wyprzedaży marketów nie zawsze przemyśliwując swój zakup.

Przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:
1. Czy urządzenie musi być mobilne. Czy będzie przenoszone w inne miejsca?
2. Co najczęściej będzie wykonywane na tym komputerze?
3. Ile osób będzie użytkować komputer?
4. Czy w przyszłości planuję jego modernizację czy raczej wymianę na nowy?

Są to najważniejsze pytania związane z zakupem nowego sprzętu aby go jak najlepiej dobrać do naszych potrzeb. Ostatnimi latami duży trend panował w śród ludzi na zakup notebooków, które są dużo poręczniejsze od komputerów stacjonarnych i mobilne ale są też mniej wydajne oraz wymagają dużo większej uwagi niż komputery stacjonarne.

W tym artykule zastanawiamy się nad wyborem jednego z trzech urządzeń. Dlaczego wybrać komputer stacjonarny a nie notebooka (rozważamy sprzęt o podobnej cenie)? Pierwszym z aspektów będzie większa wydajność komputera nad laptopem. Z racji tego że nasz laptop ma być urządzeniem mobilnym i często działającym na baterii co nie może powodować dużego zużycia energii. Samo chłodzenie podzespołów w notebooku a stacjonarnym jest dużo lepsze na korzyść komputera. Sama idea stworzenia laptopów była przede wszystkim to aby były urządzeniami mobilnymi i można było je łatwo przenosić. Drugim aspektem jest sama kwestia żywotności notebooków i ich koszty naprawy. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy że koszty naprawy laptopa będą przeważnie większe od kosztów naprawy komputera. Znowu samo dbanie o laptopa (jego sprawny i czysty układ chłodzenia) jest ważnym elementem zwiększenia jego żywotności (pisaliśmy o tym w poprzednim artykule). Trzecim aspektem są możliwości modernizacji i tuningu komputera a laptopa. O ile w komputerze bez problemu będzie można zamienić większość elementów tak w laptopie zostają nam 2 góra 3 opcje (dysk, ram i czasami procesor). Następny aspekt za komputerem jest rozmiar ekranu. W komputerze stacjonarnym możemy mieć ekran 27cali w przystępnej cenie a notebooki to przeważnie maksymalnie 17cali plus ewentualnie zakup dodatkowe monitora i podłączanie. Sama wygoda pracy na komputerach stacjonarnych jest dużo lepsza więc zdecydowanie polecamy zakup komputera stacjonarnego gdyż jest on najbardziej uniwersalny zarówno jak i do pracy profesjonalnej jak i rozrywkowej. Grupą użytkowników którzy napewno wybiorą komputery stacjonarne są gracze!

Rozważmy dlaczego warto wybrać laptopa a nie komputer stacjonarny? Pierwszym i najważniejszym aspektem jest mobilność! Możemy go zabrać gdziekolwiek i pracować na nim, co w przypadku komputera stacjonarnego jest mało możliwe. Kolejna kwestia to bateria (która starcza na kilka godzin pracy) czyli źródło zasilania, które czyni z laptopa bardzo wygodne narzędzie pracy lub rozrywki w czasie podróży. Ostatnią kwestią jest bardzo mała liczba kabli co sprawia że podłączenie sprzętu jest bardzo proste. Więcej zalet według nas nie ma.

Na koniec artykułu zostaje kwestia podsumowania jakie urządzenie dla kogo:

Komputer stacjonarny – idealny dla profesjonalistów jak i zwykłych użytkowników, którzy myślą raczej o sprzęcie na dłuższe lata. Idealnie spisuje się do pracy jak i przy wyborze odpowiedniej karty graficznej również do grania oraz zwykłej rozrywki domowej. Przeważnie większość podzespołów posiada 3 letnią gwarancję. Jest bardzo dobry w rozbudowie i wymianie podzespołów na wydajniejsze. Nie wymaga częstego przeglądu i czyszczenia.

Notebook – idealny dla osób które muszą się przemieszczać i swoją pracę zabierać ze sobą. Lekki, który daje możliwość pracy nawet w terenie bez zewnętrznego źródła zasilania, gdyż posiada baterię. Średnio nadaje się dla dzieci zwłaszcza tych najmłodszych z racji drogich napraw (wymiany matryc, urwanych zawiasów itp). Jest urządzeniem które równie dobrze spisuje się w pracy jak i w rozrywce po za graniem w zaawansowane gry (układy graficzne mobilne są zbyt słabe, po drugie kwestia słabych układów chłodzenia). Nie trzeba posiadać dla niego osobnego biurka tak jak w przypadku komputera stacjonarnego.

Tablet – idealny do rozrywki oraz przeglądania stron internetowych i perfekcyjny w mobilności ponieważ z racji małych rozmiarów idealnie spisuje się w podróży. Dodatkowym atutem jest bardzo długi czas działania na baterii oraz możliwość ładowania z powerbanku. Jednak ta długa praca na baterii sprawia że wydajność jest bardzo niska i nie zawsze nadaje się do każdej pracy. Raczej zalecany jest do rozrywki.

Jeżeli po przeczytaniu tego krótkiego artykułu dalej Państwo posiadają wątpliwości co będzie lepszym zakupem zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem komputerowym w Wierzchosławicach. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 146925389 aby wyjaśnić wiele zapytań.