Specjaliści od Sprawdź nas!

Komputer się przegrzewa? Źle dla niego!

Zabrudzony układ chłodzenia - czyszczenie

Dużo pracujesz na komputerze lub notebooku? A może Twój ukochany komputer ma już swoje lata i czujesz że się grzeje a czasem nawet zawiesza? Jeśli tak to kiepsko…Tak moi drodzy mało kto wie że wysokie temperatury dla naszego komputera potrafią być zabójcze (skracają żywotność elementów). Dlatego warto pomyśleć o okresowym czyszczeniu swojego komputera lub notebooka. Wymiana pasty termoprzewodzącej oraz smarowanie wentylatorów jest zalecana przynajmniej raz na 2-3 lata dla komputerów stacjonarnych i raz na 1-2 lata dla laptopów.

Zapewnienie odpowiedniego chłodzenia podzespołów, które emitują ciepło (procesory CPU i GPU, chipsety) jest gwarancją ich długiego działania bezawaryjnego. Częste zawieszanie komputera, wyłączanie się samoistne w czasie pracy mogą być oznakami przegrzewania się podzespołów. Dzieje się to zwłaszcza gdy komputer jest wykorzystywany do grania lub obróbki zdjęć, wideo albo po prostu kilka lat nie doświadczył czyszczenia układów chłodzenia i są one kompletnie zabrudzone i nie drożne. Częste wyłączanie się komputera/notebooka może w końcu doprowadzić do usterki i uszkodzenia jednego z podzespołów co dodatkowo spowoduje wzrost kosztów naprawy (bo i tak ten zabrudzony układ trzeba przy naprawie wyczyścić). W takich przypadkach zalecamy odwiedzić serwis komputerowy który odpowiednio wyczyści Twój komputer/notebook. Samodzielnie można próbować wyczyścić układ i o ile to w komputerze stacjonarnym jest w miarę łatwy proces tak w notebooku może być już to bardziej skomplikowana sytuacja (w niektórych modelach aby dostać się do układu chłodzenia trzeba rozebrać notebooka na „części pierwsze” i taki proces może potrwać z powtórnym składaniem nawet i godzinę) i przy tym osobie nie wprawionej w to mogłoby się przytrafić uszkodzenie jakiegoś elementu.

W serwisie pracownik przeczyści cały układ chłodzący oraz zastosuje odpowiednią pastę lub termopady. Prostym i szybkim ale nie w 100% skutecznym sposobem jest samodzielne przedmuchanie sprężonym powietrzem układu chłodzenia bez ściągania radiatora i wymiany pasty. Jednak ta czynność może nam nie wiele dać. Pasta będzie już zaschnięta i nie będzie w ogóle spełniała swojej funkcji, a to jest ważna sprawa by nasz komputer zachowywał odpowiednią temperaturę.

Można też spojrzeć w przyszłość i w komputerach stacjonarnych pomyśleć nad wymianą chłodzenia na dużo wydajniejsze niż standardowe co znacznie obniży temperaturę. Niestety w notebookach jest to niemożliwe i jedynym elementem obniżenia temperatury jest zakup podstawki chłodzącej pod notebooka.

Po przeczyszczeniu układu chłodzenia zawsze wykonywane są testy na wysokość temperatury choć większość past uzyskuje swoją 100% sprawność dopiero po 1-2 tygodni.

Jeżeli masz wyżej opisane problem ze swoim ukochanym komputerem lub laptopem to zapraszamy do skorzystania z takiej usługi w naszym serwisie komputerowym w Wierzchosławicach.